Miejskie Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie

24 czerwca 2023

Czy wiesz,…..które rośliny przyciągają a które odstraszają kleszcze w ogrodzie?

Kleszcze to pasożyty, które mogą przenosić groźne choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Sezon na kleszcze zaczyna się już w marcu i trwa do listopada. Kleszcze wabi temperatura ciała człowieka, zapach potu i wydychany dwutlenek węgla. Osoby szczególnie narażone na ukąszenie przez kleszcza to te wykonujące zawód związany z częstym przebywaniem na łąkach, w lesie, czyli leśnicy i rolnicy. W grupie ryzyka znajdują się także osoby aktywnie spędzające czas wolny w lesie, miejskim parku czy ogrodzie.

Rośliny ogrodowe, które przyciągają kleszcze, jak magnes, to:

Paprocie – popularne rośliny ozdobne, stanowią doskonałe schronienie dla kleszczy; wysoka wilgotność wśród paproci sprzyja rozwojowi pasożytów; należy je dobrze przycinać i rozmieszczać w ogrodzie w taki sposób, który pozwala na swobodny przewiew powietrza.

Trawy wysokie – kleszcze uwielbiają w nich przebywać, mogą w nich czaić się na swoje ofiary; nie należy pozostawiać długiej trawy w ogrodzie, należy ją regularnie przycinać

Krzewy i zarośla – gęste krzewy, zarośla, żywopłoty to kolejne miejsca, gdzie kleszcze mogą się ukrywać; należy je dobrze przycinać, dbać aby przestrzenie między nimi były wystarczająco duże, pozwalające na cyrkulację powietrza.

Rośliny okrywowe – kleszcze lubią w nich przebywać, gdyż rośliny te zapewniają im wilgotne, zaciszne miejsce do ukrycia; należy je odpowiednio przycinać i utrzymywać w czystości.

Liściaste drzewa – o dużych, zwisających gałęziach tworzą korzystne warunki dla kleszczy; należy gałęzie regularnie przycinać, usuwać opadłe liście, które mogą tworzyć wilgotne, zaciszne miejsca dla pasożytów.

Kleszcze często występują na roślinach, które są popularne wśród myszy, jeleni i saren. Zwierzęta te stanowią dla kleszczy doskonałe źródło pokarmu. Niektóre rośliny są szczególnie atrakcyjne dla tych pajęczaków. Należą do nich między innymi: czarny bez, bluszcz, konwalia, wrotycz, jeżyny, berberys japoński.

Wiele roślin posiada naturalne właściwości odstraszające kleszcze, dzięki czemu można je wykorzystać do stworzenia bariery ochronnej wokół domu i ogrodu.

Do roślin, które skutecznie odstraszają kleszcze w ogrodzie, należą:

Lawenda – piękna, pachnąca roślina, która nie tylko odstrasza kleszcze, ale także komary i mole.

Czosnek – wystarczy posadzić czosnek w ogrodzie lub wzdłuż ścieżek spacerowych, aby zminimalizować ryzyko spotkania się z tymi pasożytami.

Rozmaryn – przyprawa o mocnym, przyjemnym zapachu, który skutecznie odstrasza kleszcze i inne szkodniki.

Mirt czerwony – roślina, która zmniejsza populację tych pasożytów.

Eukaliptus – drzewo o silnym, orzeźwiającym zapachu, który skutecznie odstrasza kleszcze; może go zastąpić olejek eteryczny.

Inne rośliny: czarny pieprz, kocimiętka, piołun, bylica, jaskra.

Czytaj więcej:

Te rośliny przyciągają kleszcze. https://deccoria.pl/artykuly/porady-ogrodnicze/te..

Źródło zdjęcia: https://www.canva.com/photos/