Miejskie Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie

17 marca 2022

W odpowiedzi na potrzeby opiekunów rodzinnych

Miejskie Centrum Opieki w Krakowie oferuje wsparcie nie tylko w ramach stacjonarnych oddziałów opieki długoterminowej i paliatywnej. Podejmujemy również działania na rzecz poprawy jakości życia osób, które decydują się na podjęcie opieki nad bliskim samodzielnie, w warunkach domowych.

 

Trwa druga edycja projektu „Centrum wsparcia opiekunów nieformalnych i opieki nad osobami niesamodzielnymi”, współfinansowanego ze środków unijnych oraz budżetu Gminy Miejskiej Kraków. Oznacza to, że już od ponad 2,5 roku tworzymy przestrzeń dla realizacji potrzeb, edukacji i wsparcia kolejnych opiekunów oraz ich bliskich.

Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem

Dotychczasowe wyniki badań konsekwentnie wskazują na niezaspokojone potrzeby opiekunów rodzinnych, dotyczące uzyskiwania informacji i edukacji w zakresie różnych aspektów opieki nad bliskim (zwłaszcza w kwestiach pielęgnacyjno-higienicznych). Każda rodzina ma jednak swoje priorytety, a każdy opiekun poszukuje praktycznych wskazówek i rozwiązań, które okażą się skuteczne w jego konkretnej sytuacji. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, oferujemy indywidualne szkolenia opiekuńcze oraz specjalistyczne doradztwo w czasie wizyt domowych, w codziennym środowisku naszych podopiecznych.

Udostępniamy sprzęt medyczny

Dla tych, którzy poszukują sprzętu medycznego, pomocnego w opiece i rehabilitacji osoby niesamodzielnej, udostępniamy całkowicie bezpłatną wypożyczalnię sprzętu medycznego. Często to nie względy finansowe, a trudności związane z transportem i innymi kwestiami organizacyjnymi wpływają na dostępność potrzebnych urządzeń – dlatego dowozimy sprzęt do domu, a na miejscu pracownik wypożyczalni objaśnia możliwości jego zastosowania.

Zapewniamy możliwość odpoczynku

Opieka wytchnieniowa pozwala na zrobienie przerwy od codziennych wymagań związanych z opieką nad chorym lub niepełnosprawnym członkiem rodziny. W ramach projektu oferujemy tego rodzaju wsparcie w formie całodobowego pobytu na oddziale opieki wytchnieniowej lub też kilkugodzinnych zajęć w  Dziennej Placówce Opieki i Aktywizacji. To nie tylko pomoc dla opiekuna, ale także możliwość aktywizacji i integracji dla podopiecznego:

– Pobyt mamy tutaj to dla mnie odskocznia, czas który mogę poświecić na sprawy typowo domowe, rodzinne, wychowawcze. Mama jest oderwana od tego rytmu siedzenia w domu, monotonii. Psychicznie i ona inaczej się czuje, i my jako domownicy też się inaczej czujemy, bo mamy też trochę czasu dla siebie. A mama z zadowoleniem tu przyjeżdża. Może nie potrafi tego wyrazić, ale przyzwyczaiła się, to widać – zauważa pan Włodzimierz, jeden z beneficjentów naszego projektu, który wraz z córką sprawuje opiekę nad matką cierpiącą na chorobę Alzheimera.

Rekrutacja do projektu trwa! Więcej informacji na temat naszych działań znajdziesz na stronie, zachęcamy również do kontaktu telefonicznego: 12 44 67 530 oraz mailowego: centrumwsparcia@mco.krakow.pl. Jeżeli wiesz, że w Twoim otoczeniu jest ktoś, kto mógłby skorzystać z naszych usług – śmiało, daj mu znać!