Miejskie Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie

2 marca 2020

WALENTYNKOWY SEANS FILMOWY

Niezmiernie miło nam poinformować, że w Dziennej Placówce Opieki i Aktywizacji Osób Niesamodzielnych przy ulicy Wielickiej 267 hucznie obchodzono Walentynki. Dla podopiecznych było to, m.in. oglądanie romantycznego filmu animowanego „Zakochany kundel”, mimo że dla dzieci, to wszyscy podopieczni z zainteresowaniem obejrzeli seans i nie kryli wzruszenia, wspominając również przy okazji swoje dzieciństwo, doskonale się bawiąc i sympatycznie spędzając ten dzień przy kawie, herbacie i własnoręcznie upieczonych babeczkach.

Walentynki to jeden z tych dni w roku, które chcemy spędzić z najbliższą osobą. Kojarzą się z atmosferą miłości i bliskości oraz z innymi emocjami, o których podopieczni rozmawiali z psychologiem. Nie jest to święto wyłącznie dla ludzi młodych – osoby starsze, także chętnie spędzają i celebrują Walentynki w wyjątkowy sposób. Propozycje spędzenia Walentynek dla seniorów z pewnością przekonają Was, że to naprawdę wyjątkowe święto.

Święto to obchodzone jest już od Średniowiecza, szczególnie w południowej i zachodniej Europie. Wschodnia część kontynentu dołączyła do tej tradycji znacznie później. Nazwa święta zakochanych pochodzi od imienia św. Walentego. Na jego temat krąży pewna legenda. Otóż w II wieku w Cesarstwie Rzymskim cesarz Klaudiusz II Gocki zabronił ślubów wśród młodych legionistów – tłumaczył to tym, że mężczyźni są bardziej skuteczni na wojnie, kiedy nie mają rodzin. Dopiero św. Walenty złamał ten zakaz, błogosławiąc śluby legionistów. Niestety, z tego powodu został wtrącony do więzienia. Zakochał się tam w niewidomej córce strażnika, która – pod wpływem tej miłości – odzyskała wzrok. Gdy dowiedział się o tym cesarz, skazał Walentego na śmierć. Na szczęście dzień przed śmiercią zdążył wysłać pełen miłości list do swojej ukochanej, podpisując go słowami “Od Twojego Walentego” – 14 lutego był również dniem jego egzekucji. Historia ta jest jednak na tyle romantyczna, że od tego czasu 14 lutego stał się dniem wszystkich zakochanych.

Sprawdź, co opiekun seniora może zaproponować, z jakich pomysłów skorzystać, by dzień ten z bliską osobą senior niesamodzielny spędził w wyjątkowej atmosferze

Choć często słyszy się, że to święto komercyjne, ograniczające się do zakupów maskotek, baloników, kwiatów itp., to warto je celebrować, jak i każdą inną okazję do spędzenia czasu z najbliższą czy też najbliższymi osobami i to niezależnie od wieku. Dla osób samotnych ważnym jest, aby ten dzień obchodzić w sposób wyjątkowy, w towarzystwie członków rodziny, a gdy to jest niemożliwe to, np. z zespołem dziennego domu opieki. Mniej samodzielni świętują ten czas w domu z wnukami, wystarczy im niewiele, np. coś ulubionego, coś smacznego do jedzenia bądź picia. Innych zadowoli kilka świeczek i nastrojowa muzyka. Często nie trzeba dużych nakładów finansowych, aby zaproponować wspólne gotowanie lub pieczenie, które scala rodzinę, jest okazją do wspomnień kulinarnych seniorów i przekazywania tradycji rodzinnych. Później wspólne obejrzenie jednego z ulubionych filmów lub którąś z kinowych nowości – jest to naprawdę dobry sposób na wspólne spędzenie tego dnia, i to w każdym wieku. Sprawdzą się również komedie romantyczne, które w zabawny sposób przedstawiają walentynkowe perypetie, zwłaszcza dla osób, które lubią się śmiać z miłosnych zawirowań.