Miejskie Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie

18 sierpnia 2021

Sprzęty i urządzenia pomocne w opiece nad osobą niesamodzielną

Zorganizowanie opieki domowej bliskiej nam osobie często wymaga wprowadzenia zmian w otoczeniu oraz zastosowania nowych rozwiązań i ułatwień. Jakie urządzenia warto rozważyć, by zapewnić bezpieczne i komfortowe funkcjonowanie podopiecznemu?

Pielęgnacja w łóżku

Odpowiednie łóżko zapewnia komfort nie tylko choremu, ale także opiekunowi, ułatwiając wykonanie niezbędnych czynności pielęgnacyjnych. Łóżka typu szpitalnego są zazwyczaj lekkie i mobilne, dla bezpieczeństwa wyposażone w barierki, z możliwością regulacji wysokości całego łóżka, jak i jego poszczególnych części (w nowszych modelach – przy pomocy pilota). Przy chorych przewlekle leżących i unieruchomionych, istotne znaczenie ma również materac przeciwodleżynowy, zmieniający nacisk na poszczególne partie ciała. Specjalne podnośniki pozwalają z kolei na podnoszenie, sadzanie i przemieszczanie podopiecznego bez użycia siły fizycznej, stanowiąc znaczne ułatwienie, zwłaszcza w czasie czynności higienicznych.

 

 

Sprzęty ułatwiające poruszanie się

Ważną rolę odgrywa również sprzęt, który umożliwia jak najdłuższe podtrzymanie zdolności samodzielnego przemieszczana się podopiecznego. W zależności od schorzenia oraz poziomu sprawności, poruszanie się może ułatwić m.in. laska typu trójnóg/czwórnóg, chodzik (lekka konstrukcja, której można się przytrzymać i podeprzeć, z kółkami lub bez, w zależności od potrzeb chorego) oraz balkonik ze stabilizacją przedramion (to jeden z kilku rodzajów balkonika, przeznaczony dla osób, które wciąż mają sprawne ręce). W pewnych sytuacjach konieczne okazuje się również zastosowanie wózka inwalidzkiego. Obecnie dostępne są różnorodne modele wózków (ręczne i elektryczne), w dobraniu odpowiedniego warto jednak zasięgnąć opinii lekarza lub rehabilitanta. Źle dostosowany wózek inwalidzki (do stanu zdrowia, ale też sylwetki i preferencji) może zniechęcić podopiecznego do korzystania z niego w przyszłości. By utrzymać sprawność fizyczną chorego, rozważyć można również zainstalowanie w domu odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego (np. rowera stacjonarnego, rotora).

 

Wypożyczalnia sprzętu medycznego

Mimo szerokiej oferty, koszty zakupu tego typu urządzeń często przekraczają możliwości finansowe rodzin. Te oraz inne urządzenia, pomocne w opiece i rehabilitacji osoby niesamodzielnej, dostępne są jednak w naszej WYPOŻYCZALNI SPRZĘTU MEDYCZNEGO.

  • Dowozimy sprzęt do domu osoby niesamodzielnej.
  • Zapewniamy instruktaż – na miejscu pracownik wypożyczalni objaśni instrukcję korzystania z urządzenia, doradzi w zakresie jego właściwego wykorzystania.
  • Sprzęt wypożyczalny jest na okres nawet 12 miesięcy.
  • Usługi wypożyczania sprzętu są świadczone BEZPŁATNIE!

Jesteś zainteresowany usługami wypożyczalni? Poznaj zasady rekrutacji oraz wypełnij formularz zgłoszeniowy TUTAJ. W razie wątpliwości, skontaktuj się z administratorem wypożyczalni, Agatą Wilkosz tel. 12 44 67 530.

Projekt jest dofinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w ramach 9. Osi priorytetowej Region spójny społecznie, Działania 9.2 usługi społeczne i zdrowotne, Poddziałania 9.2.2 usługi opiekuńcze oraz interwencja kryzysowa – zit (dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego).