Miejskie Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie

9 marca 2020

Informacje dla opiekunów osób niesamodzielnych

Serdecznie zachęcamy OPIEKUNÓW NIEFORMALNYCH OSÓB  NIESAMODZIELNYCH do zapoznania się z nowymi informacjami, zamieszczonymi na stronie internetowej portalu wsparciedlaopiekuna.pl w Poradniku w zakładce: Artykuły i Blog  w ramach wsparcia edukacyjno-doradczego, aby pomóc sobie oraz bliskiej osobie.

Jak prowadzić Cię po złożonym świecie niepełnosprawności, skutecznie wspierać i pomagać Ci w zrozumieniu sytuacji, w których bierzesz udział wraz z chorym?

Każdy opiekun powinien wiedzieć, że z chorobą przewlekłą bliskiej osoby nie może mierzyć się samotnie, potrzebuje wiedzy, umiejętności, ale też wytchnienia, odpoczynku i profesjonalnego wsparcia. Wiedza pozwala zrozumieć chorobę, która zmienia życie i zachowania osób nią dotkniętych oraz poznać wyzwania  jakie stawia ta choroba, które są kluczem do satysfakcjonującej, godnej opieki. Czasami rodzina potrafi się zmobilizować i podzielić obowiązkami. Czasami pomagają bliskie osoby z sąsiedztwa, osiedla, parafii czy innej społeczności. Jednak im dłużej jest potrzebna opieka, tym trudniej o pomoc. Zwykle pozostaje jedna osoba, która ten ciężar przejmuje. Nikt nie pyta ją, jakiej potrzebuje pomocy i w jakiej formie. Próbuje szukać jej w różnych instytucjach, często bez skutku. A jeśli otrzyma, to zbyt małą. Czasami nie wie, o co się ubiegać. Dlatego też ważne jest dostarczenie informacji, jak zorganizować opiekę domową, jakie przysługują formy wsparcia finansowego dla podopiecznego i opiekuna, jakie są warunki ubiegania się o pomoc finansową.

To wszystko znajdziesz w nowych Artykułach i Blogu:

Demencja, otępienie, choroba Alzheimera – czym się różnią

„Tsunami” demencji

Demencja nie jest naturalną częścią starzenia się

Działaj. Zanim złamie Cię demencja podopiecznego

Jak sobie poradzić, gdy najbliższa osoba, z natury łagodna, staje się nagle bardzo obca?

Nie zatrzymamy postępu choroby Alzheimera, ale możemy opóźnić jej progres

Opieka w świetle przepisów prawnych – orzeczenie o niepełnosprawności

Opieka w świetle przepisów prawnych – wsparcie finansowe – dodatek pielęgnacyjny

Opieka w świetle przepisów prawnych – wsparcie finansowe – zasiłek pielęgnacyjny

Opiekun nie może zapominać o sobie

Opiekun nie może zapominać o sobie – świadczenie pielęgnacyjne

Opiekun nie może zapominać o sobie – specjalny zasiłek opiekuńczy