Miejskie Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie

6 września 2020

Wyroby chłonne i ich zastosowanie

Nietrzymania moczu (NTM) (inkontynencja), rzadziej kału to przypadłość, która wraz z wiekiem dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn, temat trudny i krępujący. O NTM mówi się wówczas, gdy mocz bez udziału woli człowieka uchodzi z pęcherza moczowego, co uniemożliwia lub utrudnia normalny udział w życiu społecznym. Wyróżnia się trzy stopnie nietrzymania moczu: lekki (100 ml#, średni (100-200 ml#, ciężki (powyżej 200 ml#); #średnia wartość wydalonego moczu w ciągu 4 godzin. Najczęściej jest to wysiłkowe nietrzymanie moczu (podczas wysiłku fizycznego, kaszlu, stresu), z powodu osłabienia mięśni miednicy. U kobiet jest wynikiem spadku poziomu estrogenów, u mężczyzn pojawia się niekiedy po zabiegu usunięcia prostaty.

Inkontynencja jest także skutkiem wielu chorób, np. neurologicznych. Można ją leczyć farmakologicznie lub chirurgicznie. Jedną z pomocniczych metod jest używanie wyrobów chłonnych, np. marki SENI, TENA LADY. Wyroby te są wolne od lateksu, minimalizują ryzyko powstania reakcji alergicznych, redukują nieprzyjemny zapach, „oddychają”, tzn. przepuszczają powietrze, a nie przepuszczają cieczy.

Wkładki na nietrzymanie moczu/urologiczne

Redukują nieprzyjemny zapach moczu, stanowią zabezpieczenie między wizytami w toalecie, polecane przy lekkim i średnim nietrzymaniu moczu. Przypominają podpaskę, ale mają znacznie wyższą chłonność (do 8 poziomów chłonności), a dzięki specjalnym osłonkom dodatkowo zabezpieczają bocznym wyciekom. Mocowane są do bielizny za pomocą paska klejowego. Stworzone z myślą o kobiecej i męskiej anatomii.

Majtki chłonne

Rekomendowane są dla osób ze średnim i nasilającym się nietrzymaniem moczu. Wyglądają jak zwykła bielizna, zapewniają suchość, dyskrecję, swobodę ruchów, dają pewność siebie podczas spotkań ze znajomymi, przy wyjściu na spacer czy rehabilitację. Umożliwiają korzystanie z toalety samemu lub z pomocą opiekuna. Łatwe do zakładania i zdejmowania, pozwalają skórze oddychać. Posiadają system kontroli zapachu oraz tasiemkę umożliwiającą zwinięcie i wyrzucenie zabrudzonego produktu. Dostępne w różnych poziomach chłonności (do 3) i różnych rozmiarach: od S do XXL. Posiadają szwy boczne, które można rozerwać i w szybki, higieniczny sposób zdjąć, nawet zabrudzone kałem. Przez osoby z demencją intuicyjnie odbierane są jako naturalne, podobne do zwykłej bielizny, rzadziej je rozrywają i ściągają, jak to się im zdarza przy klasycznych pieluchomajtkach zapinanych na rzepy, do których nie są przyzwyczajeni. Przed zakupem należy zmierzyć obwód talii i w biodrach, a następnie porównać do rozmiaru na opakowaniu. Jeśli oba wymiary są w tym samych przedziale – ten rozmiar należy wybrać. Jeśli rozmiary są w różnych przedziałach, należy wybrać rozmiar na podstawie wymiaru większego. 55-85 cm – S – Small; 80-110 cm – M – Medium; 100-135 cm – L – Large; 120-160 cm – XL – Extra Large; 140-190 cm – XXL – 2X-Large

Pieluchomajtki

Jeśli podopieczny nie korzysta z toalety lub większość czasu przebywa w łóżku, nie sygnalizuje potrzeb fizjologicznych, choruje na cukrzycę, na nadciśnienie tętnicze, przyjmuje leki moczopędne lub zwiększoną ilość płynów – konieczne jest użycie pieluchomajtek zapinanych na rzepy. Są one przeznaczone dla osób z ciężkim nietrzymaniem moczu. Dzięki ściągaczom z przodu i z tyłu dopasowują się do ciała osoby leżącej, chronią przed wyciekami, mają różne poziomy chłonności (do 4), wskaźnik/indykator wilgotności. Te o podwyższonej chłonności są świetnym zabezpieczeniem na noc.

Przy zmianie produktów chłonnych, a zwłaszcza pieluchomajtek przydatne są: papier toaletowy; chusteczki nasączane dla dorosłych; pianka myjąco-pielęgnująca – w przypadku zabrudzenia kałem; krem ochronny, izolujący od czynników drażniących, np. moczu, regenerujący; rękawice – opcjonalnie. Skóra osoby z nietrzymaniem moczu wymaga dodatkowej ochrony po umyciu – zastosowania preparatów chroniących przed odparzeniami (np. z argininą), neutralizujących zapach. Jeśli skóra jest zdrowa, niezaczerwieniona, nie należy używać maści z cynkiem, która jest gęsta, zostawia białą warstwę, utrudnia obserwowanie stanu skóry, tylko krem ochronny, który pozostawia przezroczystą warstwę ochronną. Jeśli pojawi się zaczerwienienie, można użyć kremu z cynkiem, który ma działanie antyseptyczne. Nie tylko podczas kąpieli chorego, ale przy każdej zmianie pieluchomajtek należy starannie oczyszczać skórę z pozostałości moczu i kału oraz zabezpieczać kremem ochronnym przed odparzeniami i pieluchowym zapaleniem skóry.

Nietrzymanie moczu jest krępujące dla podopiecznego i opiekuna. Nie mów „pampers”, bo to produkt dla dzieci, używaj poprawnego nazewnictwa, np. „pieluchomajtki”. Po konsultacji z podopiecznym należy wprowadzać produkty chłonne „Mogą sprawić, że będzie ci wygodniej, są dyskretne, nikt nie zauważy, że masz je na sobie”, dopilnować, aby bielizna była regularnie zmieniana, aby nie wystąpiło zapalenie dróg moczowych. Osoby z objawami demencji są wyczulone na zmianę w otoczeniu i nawykach, dlatego trudno się im przyzwyczaić do wyrobów chłonnych. Pomocne może być umieszczenie np. majtek chłonnych w szufladzie z bielizną lub w szafce na ubrania, zamiast w łazience czy trzymać w opakowaniu fabrycznym. W ten sposób podopieczny ma szansę na przyzwyczajenie się do ich obecności i postrzegania ich jako elementu ubioru. Można też wcześniej wkleić wkładki urologiczne w bieliznę i przechowywać w szufladzie. W ten sposób unikniemy zapominania założenia wkładki lub protestów podczas jej zakładania przez podopiecznego. Krytyka nie motywuje do większości dbałości o higienę i zmiany zachowania. Podopieczny może ukrywać zabrudzenia bielizny, pościeli lub zużyte produkty chłonne. Zwracanie uwagi w nietaktowny lub napastliwy sposób może sprawić, że podopiecznemu będzie trudniej zwrócić się do ciebie po pomoc lub zasygnalizować chęć pójścia do toalety. Trudniej będzie przekonać podopiecznego do noszenia produktów chłonnych. Jeżeli podopiecznemu zdarza się zmoczyć łóżko, fotel, wózek inwalidzki, dobrym zabezpieczeniem są podkłady higieniczne. Jeśli podopieczny usiłuje ściągnąć bieliznę chłonną, zrywa ją lub skubie, dobrze sprawdza się odpowiednia bielizna zabezpieczająca w postaci body, które zapinane są na plecach i zabezpieczają przed natrętnymi czynnościami. Jeśli takie czynności zaczynają się pojawiać nagle, może to sugerować infekcję, zaparcie. Chory będzie miał problem ze słownym wyrażeniem bólu, dyskomfortu, ucisku i w ten sposób komunikować niezrealizowaną potrzebę. Należy być wyczulonym na takie gesty.

Więcej informacji:

htttps://www.seni.pl

https://www.tena.pl/tenalady/produkt

Źródło zdjęcia: https://www.canva.com/photos/