Miejskie Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie

22 października 2022

Rak pęcherza moczowego – objawy. Czy jest wyleczalny?

Rak pęcherza moczowego to jeden najczęściej występujących nowotworów złośliwych u osób po 50. roku życia. Rozpoznaje się go trzykrotnie częściej u mężczyzn niż u kobiet. Nowotwór pęcherza moczowego charakteryzuje się różnorodnym przebiegiem, stopniem złośliwości, głębokością naciekania i tempem rozwoju choroby. Do czynników ryzyka pojawienia się choroby należą: palenie tytoniu, przewlekłe zakażenie dróg moczowych, dieta mięsna, narażenie na kontakt z substancjami rakotwórczymi (przemysł barwników i kauczuku, ekspozycja na aminy aromatyczne), predyspozycje genetyczne,  radioterapia w obrębie miednicy, leczenie cyklofosfamidem lub pochodnymi tiazolidynodionu.

Istnieją różne rodzaje raka pęcherza moczowego. Jednym z kryteriów jest typ wzrostu raka: inwazyjny (naciekający na błonę mięśniową narządu) i nieinwazyjny (nienaciekający na mięśniówkę). Podział ze względu na budowę histopatologiczną natomiast wygląda następująco:

  • rak urotelialny pęcherza moczowego (przejściowokomórkowy) – wywodzący się z komórek nabłonka dróg moczowych; stanowi 90% wszystkich przypadków;
  • rak płaskonabłonkowy – pojawia się rzadko, stanowi 5% przypadków, jednak charakteryzuje się bardzo agresywnym przebiegiem;
  • rak gruczołowy (gruczolakorak) – rozwija się z tkanki nabłonkowej i często naśladuje budowę zdrowego narządu; może być następstwem nawracających infekcji lub przebytej radioterapii.

Wczesne objawy raka pęcherza moczowego to przejściowy krwiomocz i dyskomfort podczas oddawania moczu w postaci pieczenia lub lekkiego bólu w podbrzuszu. Częściej jednak krwiomocz jest bezbolesny. W moczu mogą pojawić się również skrzepy o nieregularnym kształcie. U części chorych pojawia się także częstsza potrzeba mikcji, ciągłe uczucie parcia na mocz oraz wrażenie niepełnego opróżnienia pęcherza po skorzystaniu z toalety.

Objawy raka pęcherza moczowego, które występują w kolejnych etapach choroby, to: ból w podbrzuszu, częstomocz lub zatrzymanie moczu oraz ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Pojawia się także osłabienie, brak apetytu i utrata masy ciała. Dolegliwości przypominają zapalenie pęcherza moczowego, co powoduje, że zostaje rozpoznany zbyt późno.

Czy rak pęcherza moczowego jest wyleczalny?

Rokowanie zależy od rodzaju guza, stadium, w którym choroba została rozpoznana i wdrożono leczenie oraz stanu i wieku pacjenta. Szacuje się, że długość życia z rakiem pęcherza moczowego po zabiegu operacyjnym metodą przezcewkowej elektroresekcji guza pęcherza moczowego (TURT) w około 80% przypadków wynosi 5 lat. Przerzuty pojawiają się wraz z postępem choroby w węzłach chłonnych, płucach, wątrobie i kościach, rzadziej do innych narządów wewnętrznych. Sam rak pęcherza moczowego ma skłonność do częstych nawrotów, dlatego konieczne jest długotrwałe monitorowanie stanu osoby chorej i badania kontrolne.

Piśmiennictwo:

  1. Ścisło L. (red.): Pielęgniarstwo chirurgiczne. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.

Źródło zdjęcia: https://www.canva.com/photos/