Miejskie Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie

2 stycznia 2021

Jak zapewnić seniorom bliskość w czasie pandemii COVID-19?

Seniorzy znajdują się w grupie ryzyka, dlatego powinniśmy ograniczyć kontakty z nimi. Zarażenie koronawirusem może dla nich być tragiczne w skutkach. Mimo rozpoczęcia pod koniec grudnia 2020r. szczepień przeciwko COVID-19, dla ich bezpieczeństwa, lepiej nadal wstrzymywać się od odwiedzin.

Dlaczego to jest ważne?

Potrzeba przynależności jest potrzebą wyższego rzędu. Osoby starsze często cechuje osamotnienie. Potrzebują kontaktu z rodziną. Chcą czuć się dla niej przydatne. W czasie pandemii oczywiście nie mogą nam pomóc, odwiedzić nas, by na przykład, zająć się dziećmi. Mogą jednak swoją potrzebę przydatności realizować w inny sposób, a my możemy im w tym pomóc, pokazując, że nadal są ważne i potrzebne. Wystarczy, że zadzwonimy z pytaniem. Może to być pytanie o sposób przygotowania jakiegoś dania. Może to być prośba o doradzenie w podjęciu jakiejś decyzji. Nawet jeśli wiesz, że poradzisz sobie bez tego, warto po prostu zapytać i wysłuchać rady, aby pomóc starszej osobie w walce z poczuciem samotności. Nie zapominajmy o tym, że osoby starsze czują się często przestraszone i samotne, a w zaistniałych okolicznościach uczucie samotności może się wzmacniać. Utrudniony kontakt z bliskimi i brak możliwości zobaczenia ich może być dużym problemem. Wiele starszych osób cierpi na depresję. Potrzebują kontaktu z bliskimi, na które często rodzina nie ma czasu. I tak rzadkie spotkania teraz w okresie pandemii SARS-CoV-2 zostały bardzo ograniczone i jeszcze nadal mogą być przez wiele miesięcy znacznie zmniejszone. Dlatego warto zastanowić się jak seniorowi zapewnić wsparcie psychiczne i utrzymać kontakt mimo zagrożeń, które w obecnych czasach na nich czyhają. Warto naszym starszym bliskim zapewnić pomoc, dzięki której nie będą musieli wychodzić z domu niepotrzebnie.

Internet

Możemy pomóc w opłaceniu rachunków, robiąc to przez internet za nich. Możemy też zaopatrzyć ich w produkty spożywcze i inne, które potrzebne są do codziennego funkcjonowania. Nie musimy się wcale przy tym widywać. Listę zakupów możemy sporządzić telefonicznie, lub przez internet, a zakupy pozostawić pod drzwiami mieszkania lub domu.

Telefon

Oczywiście najkrótszym sposobem kontaktu jest telefon. Wiele starszych osób posiada jeszcze stare aparaty telefoniczne, które nie pozwalają na wideorozmowy. Możemy jednak przez nie swobodnie się komunikować. Posiadając smartfon i słuchawki bez problemu możemy połączyć czas rozmowy z wykonaniem innych czynności w domu. Gotując obiad, możemy porozmawiać z babcią lub mamą zamiast słuchać radia lub muzyki. To bardzo dobry pomysł, aby zapewnić bliskim wsparcie.

Wideorozmowy

Wideorozmowy to idealny sposób na zobaczenie bliskich. Osoba starsza oczywiście może mieć problemy z obsługą urządzeń oferujących wideorozmowy. Wielu z nich nie posiada nawet smartfona lub tabletu. Na szczęście urządzenia takie dzisiaj są stosunkowo tanie, nie musimy również inwestować w nowy sprzęt. Czasem wystarczy telefon, który wcześniej używaliśmy, a teraz kurzy się w szafie. Warto jednak urządzenie takie wcześniej przygotować dla osoby starszej, która nie posiada umiejętności jego obsługi. Najlepiej jest zresetować je do ustawień fabrycznych, a następnie ustawić je na nowo. Gdy urządzenie jest już przygotowane do użytkowania, zainstalujmy na nim aplikację oferującą wideorozmowy, np. Skype. Załóżmy konto i zalogujmy się na nim, aby maksymalnie ułatwić seniorowi korzystanie z niej. Ikonkę wyjmijmy na pierwszy ekran urządzenia. Najlepiej również ukryć dodatkowe ekrany, aby nie wprowadzać dodatkowego zamieszania. Wraz z urządzeniem wyślijmy bliskiej osobie instrukcję, w której krok po kroku opiszemy, w jaki sposób włączyć urządzenie. Jak je odblokować i wybrać odpowiednią aplikację, a następnie jak za jej pomocą połączyć się z nami. Nasz kontakt powinien być już tam zapisany. Oczywiście niektórzy seniorzy będą bronić się przed takimi „nowinkami technologicznymi”. Nie ma w tym nic dziwnego, jest to swego rodzaju strach przed nieznanym i obawa, że nie dadzą rady opanować nowej rzeczy. Jeśli spotkamy się z kategoryczną odmową, możemy spróbować bardziej tradycyjnych metod.

Tradycyjne zdjęcie

Dzisiaj wywołanie zdjęcia z telefonu to nic trudnego. Dzieli nas od tego kilka kliknięć. Możemy również zainstalować aplikacje, które pozwalają nam wysłać do kogoś zdjęcie pocztą bez żadnego zaangażowania z własnej strony. Wystarczy zrobić zdjęcie, wybrać je w aplikacji, podać adres i ewentualnie jakąś wiadomość, a dalej wszystko zrobi za nas dana firma. Wydrukuje zdjęcie, zapakuje w kopertę, a następnie wyśle do nadawcy. Możemy w ten sposób sprawić bliskim przyjemność i oprócz rozmowy telefonicznej podzielić się jakimiś chwilami z życia lub po prostu wysłać własne zdjęcie, na które nasi bliscy będą mogli spojrzeć w chwili tęsknoty.

Wizyty na odległość

Jeśli mieszkamy blisko naszych rodziców lub dziadków, możemy odwiedzić ich, ale nie bezpośrednio w mieszkaniu, aby ich nie narażać. Możemy spotkać się w pewnej odległości, rozmawiając z nimi np. przez okno.

Źródło zdjęcia: https://www.canva.com/photos/