Miejskie Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie

30 września 2023

Jak zadbać o zdrowie seniora w sezonie przeziębień i grypy?

W okresie jesienno-zimowym ryzyko zachorowania na choroby układu oddechowego znacznie wzrasta, stanowiąc szczególne zagrożenie dla osób starszych (zwłaszcza tych obciążonych chorobami przewlekłymi). W jaki sposób zachować zdrowie i kondycję w sezonie przeziębień i grypy? Oto kilka wskazówek dla seniorów i ich opiekunów.

 

Starsza pani w łóżku z chusteczką i syropem
  • Pamiętaj o szczepieniach

Regularne otrzymywanie dawek przypominających szczepionki przeciwko grypie i COVID-19 pomoże zapobiec poważnej infekcji lub rozprzestrzenieniu się jej na bliskich.

  • Dbaj o higienę rąk

Dokładne i regularne mycie rąk może powstrzymać rozprzestrzenianie się przeziębienia, grypy i COVID-19. Zaleca się mycie rąk mydłem i wodą przez co najmniej 20 sekund lub użycie środka dezynfekującego do rąk, zawierającego minimum 60% alkoholu.

  • Unikaj zatłoczonych pomieszczeń

Seniorzy powinni unikać miejsc, które w sezonie przeziębień i grypy będą przepełnione, a jeżeli jest to niemożliwe – warto zachęcić ich do założenia maseczki. Zatłoczone przestrzenie zwiększają ryzyko kontaktu z osobą potencjalnie zakaźną.

  • Zadbaj o zdrową rutynę

Utrzymywanie zdrowej diety, odpowiednie nawodnienie organizmu, regularne ćwiczenia czy dostateczna ilość snu – to czynniki, które odgrywają szczególną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego układu odpornościowego.

  • Jeżeli opiekujesz się drugą osobą, ważne jest, by priorytetowo traktować także własne zdrowie!

 

Źródło: https://www.care.com/c/senior-health-cold-and-flu-season