Miejskie Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie

4 czerwca 2022

Dni Walki z Rakiem

Jak co roku, od 4 do 24 czerwca obchodzimy Dni Walki z Rakiem, które mają na celu zwiększanie świadomości społecznej, promocję regularnych badań profilaktycznych, samobadania i samoobserwacji oraz podkreślenie roli zdrowego stylu życia w zapobieganiu chorobie.

 

 

Przez codzienne działania możemy obniżać ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe. Europejski Kodeks Walki z Rakiem przypomina o zachowaniach prozdrowotnych obejmujących m.in.: abstynencję nikotynową, utrzymywanie prawidłowej masy ciała, podejmowanie regularnej aktywności fizycznej, dbałość o odpowiedni sposób żywienia, ograniczenie alkoholu, unikanie nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Kodeks zachęca również do udziału w zorganizowanych programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania: raka jelita grubego (zalecenie dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet), raka piersi i raka szyjki macicy u kobiet.

W ramach naszego projektu „Centrum wsparcia opiekunów nieformalnych i opieki nad osobami niesamodzielnymi” pamiętamy także o trudnościach i wyzwaniach, z którymi mierzą się rodziny sprawujące opiekę nad chorującym bliskim (także onkologicznie). Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej usługi Menadżera Opieki – to zespół specjalistów, dysponujący szeroką wiedzą i doświadczeniem z obszaru opieki nad osobami starszymi, niesamodzielnymi czy przewlekle chorującymi. Celem ich działań jest poznanie indywidualnych potrzeb rodzin, jak również zapewnienie kompleksowej pomocy w organizacji opieki domowej. Oprócz usług Menadżera Opieki, która obejmuje wsparcie ze strony lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, psychologa, opiekuna medycznego oraz pracownika socjalnego, Centrum Wsparcia Opiekunów oferuje także darmową wypożyczalnię sprzętu medycznego oraz usługę opieki wytchnieniowej.

Opieka nie musi być trudna, gdy nie zostajesz z nią sam! Poznaj zasady rekrutacji oraz wypełnij formularz kontaktowy TUTAJ. W razie pytań i wątpliwości, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu: 12 44 67 530.

Źródło: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/europejski-kodeks-walki-z-rakiem

Grafika: https://www.zusmiechem.org.pl/images/kodeks%20walki%20z%20rakiem.jpg