Miejskie Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie

27 listopada 2019

Gdy pojawia się nietrzymanie moczu – jak dobrze dobrać produkt chłonny?

Nietrzymanie moczu często pojawia się u osób zmagających się z demencją, u osób niesamodzielnych i wymagających wsparcia w zakresie opieki. Nietrzymanie moczu może pojawić się  również u chorych na Parkinsona oraz okresowo podczas infekcji dróg moczowych lub przy znacznym odwodnieniu. Epizody nietrzymania moczu mogą pojawiać się częściej i z czasem być bardziej obfite. To trudne doświadczenie dla opiekuna i podopiecznego.

Nietrzymanie moczu może przyjmować różne stopnie nasilenia. Począwszy od lekkiego, kiedy to zdarza się „popuścić” od kilku kropel do niewielkiej ilości moczu, pomiędzy wizytami w toalecie, do ciężkiego.

Powodów pojawienia się nietrzymania moczu może być wiele. Kiedy się pojawią warto zasięgnąć konsultacji lekarza lub pielęgniarki – niektóre z tych przyczyn, jak na przykład zapalenie dróg moczowych, po wdrożeniu odpowiedniego leczenia może całkowicie ustąpić.

Często wówczas jako opiekun stajesz przed wyborem odpowiedniego produktu chłonnego, warto wówczas przede wszystkim określić stopień nietrzymania moczu.

Możesz go ocenić stosując poniższe wskazówki:

Lekki – mojemu bliskiemu zdarza się upuścić niewielką ilość moczu pomiędzy wizytami w toalecie

Średni –mojemu bliskiemu coraz częściej zdarzają się epizody. Nie dość, że częstsze są również bardziej obfite, ale zdarza się mu jeszcze, choć okazjonalnie skorzystać z toalety – samodzielnie lub z pomocą.

Ciężki – mój bliski nie ma kontroli nad wydalaniem moczu, epizody nietrzymania moczu zdarzają mi się często i są obfite.

Następnie należy określić stopień samodzielności podopiecznego, by pochopnie nie wybrać takiego produktu chłonnego, który bez potrzeby zbytnio ograniczy podopiecznego i „zabierze” mu sprawność, którą jeszcze nadal dysponuje. Ułatwić nam może określenie w jakiej pozycji podopieczny spędza większość dnia i jaki jest stopień jego mobilności.

Można wyróżnić

Osoby samodzielne – poruszają się samodzielnie, wychodzą z domu, prowadzę aktywny tryb życia.

Osoby poruszające się z pomocą – przemieszczają się ze wsparciem innej osoby lub osób, mogą poruszać się również przy pomocy lub wózka inwalidzkiego. Znaczną część dnia spędzają w pozycji siedzącej.

Stale pozostające w łóżku – najczęściej są to osoby leżące, wymagające stałego wsparcia opiekuna.

Po jakie produkty zatem można sięgnąć w sytuacji, gdy pojawi się problem nietrzymania moczu?

Po pierwsze wkładki urologiczne – przeznaczone są dla osób samodzielnych lub poruszających się z pomocą. Są to mocowane wewnątrz bielizny wkładki, które wyglądem mogą przypominać kobiece podpaski, ale mają zupełnie inną budowę wewnętrzną i są od nich kilkukrotnie bardziej chłonne. Posiadają również właściwości neutralizujące zapach moczu. Wkładki urologiczne występują w różniącej się budową i kształtem wersji przeznaczonej dla kobiet i mężczyzn. Ich różne chłonności pozwalają dobrać odpowiedni produkt w zależności od stopnia nietrzymania moczu – począwszy od kropelkowego i lekkiego aż do średniego nietrzymania moczu w przypadku większych rozmiarów. Zaletą wkładek jest to, że mogę pozostać w swojej własnej bieliźnie – są dodatkowym zabezpieczeniem ale nadal mogę z łatwością korzystać z toalety.

Po drugie majtki chłonne – przeznaczone są dla osób samodzielnych lub poruszających się z pomocą innej osoby czy sprzętu wspierającego. Majtki chłonne zakłada się i zdejmuje jak zwykłą bieliznę, i podobnie jak ona są dyskretne i niewidoczne pod ubraniem. Przeznaczone są dla osób ze średnim i ciężkim nietrzymaniem moczu, które cały czas są aktywne i zdarza im się jeszcze samodzielnie korzystać z toalety. Mogą też być dobrym rozwiązaniem w sytuacjach kiedy planujemy być przez dłuższy czas poza domem, np. z wizytą u lekarza i potrzebujemy dodatkowego zabezpieczenia. Majtki chłonne są dobrym rozwiązaniem u osób żyjących z demencją,  gdzie często zmiana jest trudna do zaakceptowania. Przez to, że tak jak wspomniano wcześniej przypominają zwykła bieliznę są o wiele prostsze do zaakceptowania, a jednocześnie świetnie zabezpieczają przed konsekwencjami nietrzymania moczu.

Po trzecie pieluchomajtki – przeznaczone są dla osób stale pozostających w łóżku, czy osób ze obniżoną sprawnością, które same nie są w stanie zadbać o swoją higienę.  Pieluchomajtki są rozwiązaniem dla osób z ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Rozpinane boki sprawdzą się kiedy opiekun zakłada produkt chłonny osobie leżącej i trwale unieruchomionej.

Warto pamiętać:

Produkty chłonne mają różne rozmiary. Źle dobrany rozmiar może sprawiać szereg problemów. Zbyt duży produkt będzie przeciekać, zbyt mały będzie powodować otarcia i odparzenia. Rozmiar produktu powinien być dobrany z uwzględnieniem wymiarów osoby, która będzie go nosić w biodrach i w talii. Informację o tym jakie wymiary są odpowiednie dla danego rozmiaru produktu można znaleźć na opakowaniu.

Powiązane wpisy

17 października 2019

Dlaczego opieka w demencji jest trudna, dlaczego ludzie z demencją robią to, co robią i dlaczego tak ważny jest dobrze przygotowany Opiekun?

Dlaczego opieka w demencji jest trudna, dlaczego ludzie z demencją robią to, co robią i dlaczego tak ważny jest dobrze przygotowany Opiekun?

10 października 2019

Jak zapobiegać niedożywieniu u osób starszych?

Jak zapobiegać niedożywieniu u osób starszych?