Miejskie Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie

6 września 2021

Czy wiesz, że…. koronawirus również może przyczyniać się do rozwoju cukrzycy u osób, które jej dotychczas nie miały.

Wciąż dokładnie nie wiemy, jaki jest związek pomiędzy cukrzycą a COVID-19. To pierwsza pandemia nowoczesnego świata i potrzebne są dalsze badania. Do takiego wniosku doszli naukowcy w ramach projektu CoviDIAB, którzy nadal nie wiedzą, czy cukrzyca będzie trwała, czy ustąpi po wyleczeniu COVID 19. Czym jest to podyktowane? Po pierwsze każda infekcja sprzyja ujawnieniu się cukrzycy, zwłaszcza typu 2, ponieważ często przebiega ona bezobjawowo. Człowiek może nie wiedzieć, że choruje, tylko ma lekko podwyższony poziom cukru we krwi. Kiedy dochodzi do zainfekowania, organizm przeżywa duży stres, uwalnia się adrenalina, następuje gwałtowny wyrzut cukru. Na tyle duży, że przekracza granice rozpoznania cukrzycy. Podobne zjawisko było również obserwowane prawie 20 lat temu, podczas pierwszej epidemii spowodowanej koronawirusem SARS-CoV-1. Wówczas, u osób z ciężkim przebiegiem choroby, też diagnozowano cukrzycę. Wtedy przeprowadzono badania, które udowodniły, że koronawirus może atakować komórki insuliny. Te komórki beta mają na powierzchni dużo receptorów białka ACE2, które są pożywką dla wirusa. To może być drugim wyjaśnieniem, dlaczego osoby z COVID-19 zaczynają chorować na cukrzycę. Dobra wiadomość jest taka, że podczas epidemii SARS-CoV-1 u 80% pacjentów cukrzyca mijała wraz z wyleczeniem infekcji. Jak wynika z analiz naukowców: mężczyźni są nawet dwa razy bardziej narażeni na ciężki przebieg COVID-19. To oni także przeważają w statystykach śmiertelności. Początkowo sądzono, że wynika to głównie z ich stylu życia. Teraz naukowcy są pewni, że znaczenie ma tu także enzym ACE2, którego jest po prostu więcej w męskim organizmie.

Jak pacjenci z cukrzycą powinni się chronić przed zakażeniem COVID-19?

Zalecane środki ostrożności dla osób chorujących na cukrzycę są podobne do tych, które są stosowane w przypadku grypy i obejmują przede wszystkim częste mycie rąk mydłem i ciepłą wodą, przy kichaniu i kaszlu zakrywanie twarzy, unikanie zgromadzeń, ograniczenie przebywania w miejscach publicznych i zachowanie bezpiecznej odległości od rozmówcy (nie mniej niż 1-1,5 m), odkażanie telefonów komórkowych, unikanie dotykania nieumytymi rękoma twarzy, rezygnacja z podróży. Natomiast jeśli COVID-19 rozprzestrzenia się w społeczności bliskiej osobie z cukrzycą, powinna ona zastosować dodatkowe środki ostrożności – zostać w domu i przygotować plan na wypadek ewentualnego zachorowania.

Eksperci z Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego zalecają również, aby mieć pod ręką:

  • numery telefonów do lekarzy i zespołu terapeutycznego, apteki oraz ubezpieczyciela,
  • listę leków i ich dawki,
  • produkty zawierające cukry proste (napoje gazowane, miód, dżem, galaretki) na wypadek hipoglikemii i dużego osłabienia spowodowanego chorobą, które utrudnia normalne przyjmowanie pokarmów,
  • zapas insuliny na tydzień do przodu na wypadek choroby lub braku możliwości wykupienia kolejnej recepty,
  • płyn dezynfekujący na bazie alkoholu i mydło do mycia rąk,
  • glukagon i testy paskowe do badania stężenia ciał ketonowych w moczu.

Czytaj więcej:

https://cukrzyca.info.pl/aktualnosci/nowy_koronawirus_sars_ cov_2_covid_19_a_cukrzyca