Miejskie Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie

8 listopada 2021

Zbilansowana dieta kluczem do zdrowia

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania stanowi część kampanii na rzecz walki z otyłością poprzez działania ukierunkowane na promocję dobrych nawyków żywieniowych oraz aktywności fizycznej. To także świetna okazja, by podkreślić znaczenie diety w utrzymaniu zdrowia oraz dobrego samopoczucia – także wśród osób starszych.

 

Dieta seniora powinna uwzględniać specyficzne dla wieku potrzeby i ograniczenia żywieniowe. Zmiana stylu życia, zmniejszenie zapotrzebowania kalorycznego, obniżony apetyt (oraz często związane z nim zaburzenia smaku i powonienia), braki w uzębieniu i trudności z gryzieniem, mało zróżnicowane posiłki – to tylko niektóre z wielu czynników, które mogą odbijać się w negatywny sposób na kondycji zdrowotnej osoby starszej. Dodatkowo, sposób odżywiania się wpływa na rozwój oraz przebieg leczenia chorób przewlekłych, często występujących wśród seniorów (takich, jak choroby układu krążenia czy cukrzyca).

Dla zachowania dobrej kondycji fizycznej oraz psychicznej, każdy senior powinien przestrzegać podstawowych zasad zbilansowanej diety. Zgodnie z zaleceniami WHO, aktualna Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób w wieku starszym (przedstawiona poniżej) podkreśla ideę „Mniej cukru, soli i tłuszczu, więcej błonnika”.

Źródło: https://ncez.pzh.gov.pl

Centrum Wsparcia Opiekunów również zwraca uwagę na potrzeby żywieniowe osób starszych. Podopieczni Dziennej Placówki Opieki i Aktywizacji oraz ich opiekunowie mogą liczyć na bezpłatne wsparcie i poradnictwo ze strony wykwalifikowanego dietetyka – mgr Agnieszki Gąsior. TUTAJ możesz zapoznać się z działalnością naszej placówki.