Miejskie Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie

24 stycznia 2022

Centrum Wsparcia Opiekunów – jaką usługę wybrać?

Czy wiesz, że Miejskie Centrum Opieki w Krakowie to nie tylko stacjonarne oddziały opieki długoterminowej i paliatywnej? Oferujemy również bezpłatną pomoc dla osób, które decydują się na podjęcie opieki nad bliskim samodzielnie, w warunkach domowych.

 

To już druga edycja projektu „Centrum wsparcia opiekunów nieformalnych i opieki nad osobami niesamodzielnymi”, współfinansowanego ze środków unijnych oraz budżetu Gminy Miejskiej Kraków. W zależności od potrzeb, opiekunowie mogą zatem skorzystać z indywidualnych szkoleń opiekuńczych, specjalistycznego doradztwa w ramach Menadżera Opieki, opieki wytchnieniowej, wypożyczalni sprzętu medycznego czy też Dziennej Placówki Opieki i Aktywizacji. W jaki sposób wybrać odpowiednią usługę?

Praktyczne wskazówki i informacje

Być może zastanawiasz się, czy potrafisz odpowiednio zająć się drugą osobą, masz mnóstwo pytań i wątpliwości dotyczących praktycznych kwestii związanych z opieką? Już teraz możesz skorzystać z indywidualnych szkoleń opiekuńczych, prowadzonych przez pielęgniarkę i fizjoterapeutę w miejscu zamieszkania osoby niesamodzielnej. W czasie szkoleń zdobędziesz wiedzę m.in. na temat: sytuacji nagłego zagrożenia życia, czynności higieniczno-pielęgnacyjnych, obserwacji parametrów życiowych, skutecznej komunikacji z chorym, bezpiecznego przemieszczania, profilaktyki upadków oraz powikłań związanych z długotrwałym unieruchomieniem. Jeżeli czujesz jednak, że potrzebujesz doradztwa specjalistów z zakresu innych dziedzin, odpowiednia dla Ciebie może okazać się usługa Menadżera Opieki. Doświadczony zespół specjalistów (lekarz, pielęgniarka, psycholog, fizjoterapeuta, pracownik socjalny i opiekun) oferują poradnictwo i instruktaż w ramach cyklicznych wizyt domowych.

Co miesiąc publikujemy również nowe artykuły dotyczące różnych aspektów związanych z opieką nad bliskim na naszej stronie: wwww.wsparciedlaopiekuna.pl. Zapisz się do newslettera, by być na bieżąco!

Opieka wytchnieniowa

Potrzebujesz czasu na odpoczynek i relaks, wyjazd na wakacje, zakupy, wizyty lekarskie, pracę czy rehabilitację? Właśnie w takich sytuacjach pomocna może okazać się usługa opieki wytchnieniowej, która umożliwia zrobienie przerwy od codziennych wymagań związanych z opieką nad chorym lub niepełnosprawnym członkiem rodziny. Oferujemy tego rodzaju wsparcie w formie całodobowego pobytu na oddziale opieki wytchnieniowej oraz w ramach Dziennej Placówki Opieki i Aktywizacji. To nie tylko pomoc dla opiekuna, ale także możliwość stymulacji oraz aktywizacji dla podopiecznego.

Sprzęt medyczny

Jeżeli poszukujesz sprzętu medycznego, pomocnego w opiece i rehabilitacji osoby niesamodzielnej, możesz skorzystać z całkowicie bezpłatnej wypożyczalni sprzętu medycznego. Dowozimy sprzęt do domu osoby niesamodzielnej, zapewniamy instruktaż – na miejscu pracownik wypożyczalni objaśni instrukcję korzystania z urządzenia oraz doradzi w zakresie jego właściwego wykorzystania.

 

Rekrutacja do projektu trwa! Dowiedz się więcej na temat usług realizowanych przez Centrum Wsparcia Opiekunów, poznaj zasady rekrutacji oraz wypełnij formularz zgłoszeniowy na stronie www.wsparciedlaopiekuna.pl.  Skontaktuj się pod numerem telefonu: 12 44 67 530 lub też mailowo: centrumwsparcia@mco.krakow.pl.